Opinie

czwartek, 15 czerwiec 2017 22:16

Mama Alexa (7,5 lat)

Oceń tą opinię
(1 głos)

Alex miał problemy z mową od samego początku. Dlatego odwiedzałam z nim wielu specjalistów i prosiłam o radę i pomoc, ponieważ wydawało mi się, że coś jest nie tak. Alex mówił mało, bardzo niegramatycznie i jąkał się, tylko że nietypowo. Nie miał problemów z rozpoczęciem wyrazu czy zdania, on miał problem żeby je zakończyć – powtarzał kilkakrotnie ostatnią sylabę. Nie było to jąkanie bardzo uporczywe, nie występowało zawsze, nie we wszystkich wyrazach. Ale było zauważalne.

Na początku pani logopeda w naszym mieście zupełnie nas zlekceważyła – bo dziecko za małe, bo za dużo wymagamy, bo dwujęzyczne (tata Alexa jest Amerykaninem), wymówkom nie było końca. W końcu w wyniku mojego uporu Alex został zakwalifikowany do programu WWR, dzięki czemu uzyskał pomoc logopedyczną. Miał wtedy 3 latka i nadal słyszałam że to fizjologiczne, że przejdzie, że się czepiam i trzeba mu dać spokój a sam wyrośnie. Kiedy Alex miał prawie 4 latka, a ja byłam w zaawansowanej ciąży, kolejnym tłumaczeniem pani logopedy był stres związany ze zmianą w naszej rodzinie, a co za tym idzie następnie kolejny stres związany z pojawieniem się siostry. Alex był coraz starszy, siostrą nie stresował się wcale, rozumiał język polski na równi z angielskim oraz nadal jąkał się tak samo po polsku, jak i po angielsku. Gdy miał niecałe 6 lat poszedł do szkoły i wtedy sprawa zaczęła się robić poważna. Po ponad 3 latach terapii logopedycznej nie było widać żadnych postępów. Wtedy zaczęłam poszukiwania internetowe i zupełnie przypadkowo natrafiłam na wzmiankę o Pani Iwonie Podlasińskiej. Umówiliśmy się na pierwszą wizytę prawie dokładnie rok temu – w kwietniu 2016 roku. Pani Iwona jako pierwsza (wcześniej 3 logopedów oraz 2 pedagogów nie podzielało mojego niepokoju) z uwagą wysłuchała moją opowieść i nie zlekceważyła moich obaw. Alex od maja 2016 roku rozpoczął terapię metodą Padovan – na początku raz w tygodniu. Następnie w czerwcu 2016 roku wzięliśmy udział w turnusie logopedycznym, rozpoczynając w ten sposób roczną terapię jąkania metodą wolnej mowy. Wtedy Alex przestał się jąkać. Jesteśmy teraz w terapii 10 miesięcy, 3 miesiące temu nasza mowa przyspieszyła, ale nadal ćwiczymy. Co miesiąc uczestniczymy w mitingu – spotkaniu przypominającym o zasadach i ćwiczeniach. Przez pierwsze pół roku terapii jeszcze zdarzały się potknięcia i gdy Alex zapominał o wolnej mowie i zasadach to się zająkiwał. Teraz już od bardzo dawna tego nie usłyszeliśmy. Od stycznia 2017 roku Alex uczestniczy w terapii metodą Padovan dwa razy w tygodniu z powodu zaburzeń innych niż jąkanie – między innymi braku koncentracji, trudności ze skupieniem uwagi. Widzimy znaczną poprawę w wielu aspektach – jest dużo spokojniejszy, mówi całymi zdaniami i są to zdania o wiele bardziej zgodne z zasadami gramatycznymi, potrafi się skupić na jednej czynności dużo dłużej, spokojnie przesiedzieć całą lekcję czy podczas zajęć na mitingu.

Po 10 miesiącach terapii u Pani Iwony udało nam się osiągnąć to, czego wcześniej nie osiągnęliśmy przez prawie 4 lata. To była bardzo ciężka praca, zarówno Alexa jak i nasza. Jego, bo musiał się podporządkować zasadom i ćwiczeniom, których było naprawdę bardzo dużo. Nasza, ponieważ Alex był i nadal jest za mały, żeby sam się pilnował i sam dobrze ćwiczył. Przez pół roku nasz dom i nasze życie było całkowicie podporządkowane terapii. Alex się buntował, nie chciał aż tak dużo ćwiczyć, mieliśmy kilka kryzysów. Teraz już jest łatwiej, ale to jeszcze nie koniec. Nadal ćwiczymy, choć mniej.

Patrząc wstecz, oceniając cały trud włożony w ćwiczenia oraz codziennie obserwując moje dziecko z całą szczerością mogę powiedzieć, że się opłacało. Terapia zadziałała, Alex się nie jąka – a ja już nie muszę się obawiać że ktoś go wytknie palcem i wyśmieje.

Dziękujemy bardzo jednocześnie serdecznie polecając Panią Iwonę jako sprawdzonego neurologopedę, specjalistę który z powagą i zrozumieniem podchodzi do swoich pacjentów, nie lekceważąc ich obaw.

mama Alexa (7,5 lat)

Logopeda Wrocław

Gabinet logopedy czny

Rejestracja:
tel.: +48 602 503 253
email: logopeda Wrocław

Ośrodek Terapii Jąkania
Wrocław, ul. Rydygiera 22-28

Gabinet terapeutyczny
Wrocław, ul. Na Polance 16/8